24 Haziran 2019 Pazartesi
Anasayfa > DERNEK-SENDİKA > EMİN ÇÖLAŞAN'A STK'LARDAN ÇIĞ GİBİ TEPKİ YAĞIYOR
EMİN ÇÖLAŞAN'A STK'LARDAN ÇIĞ GİBİ TEPKİ YAĞIYOR

EMİN ÇÖLAŞAN'A STK'LARDAN ÇIĞ GİBİ TEPKİ YAĞIYOR

13.07.2018 19:34 12 14 16 18 yazdır
İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği, bugünkü yazısında 'Bosna gibi Müslüman ayaklarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var...' ifadelerini kullanan Sözcü yazarı Emin Çölaşan'a tepki göstererek, özür dilemeye davet etti.

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği, bugünkü yazısında 'Bosna gibi Müslüman ayaklarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var...' ifadelerini kullanan Sözcü yazarı Emin Çölaşan'a tepki göstererek, özür dilemeye davet etti.


İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği, Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan'ın bugünkü köşesinde yayımlanan "KKTC, Azerbaycan, din kardeşlerimiz vesaire..." başlıklı yazısında geçen 'Bosna gibi Müslüman ayaklarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var...' ifadelerine tepki gösterdi.


Dernek'ten yapılan yazılı açıklamada "Ayrıştırıcı ve nefret dolu söylemlere değil, birleştirici ve kapsayıcı söylemlere ihtiyacımız olduğu bu zamanlarda, kullandığı hakaretamiz ve rencide edici ifadelerinden dolayı Emin Çölaşan'ı kınıyor, sözlerini geri almaya ve özür dilemeye davet ediyoruz" denildi.


Bosna Sancak Derneği'nden yapılan açıklama şöyle:

"12.07.2018 tarihli Sözcü gazetesinde yayımlanan, Emin Çölaşan'ın "KKTC, Azerbaycan, din kardeşlerimiz vesaire!.." başlıklı yazısında, yazar tarafından, "Bosna gibi Müslüman ayaklarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var..." ifadeleri kullanılmıştır.


Yazarın söz konusu yazısının bütününde anlatmak istediğinden bağımsız olarak, bu cümlede kullandığı hakaretamiz ve karalayıcı nitelikli ifade, biz Boşnak kökenli yurttaşları derinden yaralamış ve rencide etmiştir.


Bosna Hersek; iki farklı dinden, üç farklı mezhepten ve üç etnik unsurdan oluşan bir devlettir. Bu devletin bir parçası olan Boşnaklar ise, siyasi bir malzeme olarak kullanılamayacak kadar BİZ'dir, BİZ'dendir!


Emin Çölaşan şunu iyi bilmelidir ki, siyasi yönetimleri eleştirme özgürlüğü, bir halka hakaret etme özgürlüğü demek değildir! İnsanların inançlarını sorgulamak ise hiç kimsenin haddine değildir.


Bosna nüfusunun yarısını oluşturan Boşnaklar, yüzyıllardır bulundukları coğrafyada dini kimlikleri ile ön plana çıkmış, bu kimlikleri uğruna büyük bedeller ödemişlerdir. Çeyrek asır önce tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan soykırım, bunun son örneğidir.


6 Kasım 1997'de Hürriyet gazetesinde yayımlanan "Bu kadarını yemezler" başlıklı yazısında Boşnak halkını, "Bosna Savaşı sırasında orada eziyet ve zulüm gören din kardeşlerimiz" olarak niteleyen de Emin Çölaşan'dı. Ancak üzülerek görmekteyiz ki aynı Emin Çölaşan, Srebrenica Soykırımı'nın 23. yıldönümünün ertesi günü yazdığı yazıda kullandığı ifadelerle Boşnak halkının ödediği bedelleri de bir anlamda yok sayma noktasına gelmiş ve geçmişte yazdıklarını inkâr eder duruma düşmüştür.


Ayrıştırıcı ve nefret dolu söylemlere değil, birleştirici ve kapsayıcı söylemlere ihtiyacımız olduğu bu zamanlarda, kullandığı hakaretamiz ve rencide edici ifadelerinden dolayı Emin Çölaşan'ı kınıyor, sözlerini geri almaya ve özür dilemeye davet ediyoruz."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri