reklam
22 Eylül 2021 Çarşamba
Anasayfa > TARİH > Türkiye bu eserin peşine düştü

Türkiye bu eserin peşine düştü

09.04.2012 10:35 12 14 16 18 yazdır
Türkiye, Anadolu'dan alınarak Avrupa'ya götürülen kültürel miras konusunda bu kez gözünü İngiltere'ye çevirdi.
Türkiye bu eserin peşine düştü
 Türkiye, kaçırılan tarihi eserler için British Museum'a yöneldi.
Türkiye, Anadolu'dan alınarak Avrupa'ya götürülen kültürel miras konusunda bu kez gözünü İngiltere'ye çevirdi.

İngiliz Times gazetesinin başlığı "Elgin mermerlerini unutun, kültür üzerinden siyasetin yeni cephesi bu taş levha."

Türkiye, ocak ayında British Museum'dan Samsat Steli'nin iadesini isteyerek, 'Yunanistan'dan sonra müzedeki bir obje üzerinde hak iddia eden ikinci ülke oldu'.

MÜZELERDE HAK İDDİASI

Komagene Kralı Antiochus'un Herakles'i selamlarken tasvir edildiği stelin, zeytin ezmek için değirmen taşı olarak kullanılmak üzere ortasından delindiğini anlatan gazete, 1882'de bulunan eserin, 1927'de müze koleksiyonuna girdiğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

"Türkiye son iki yılda dünyanın dört bir yanındaki müzelerde hak iddiasına hız verdi; Bunlar arasında Paris'te Louvre, Berlin'de devlet müzesi, New York'ta Metropolitan, Los Angeles'ta Paul Getty müzeleri var. Türkiye ayrıca tartışmalı objelerin bulunduğu müzelerin başka eserleri ödünç alıp sergileme taleplerini de geri çevirmeye başladı."

Sidamara lahdinden alınan bir Eros başının iadesi için başvurulan Londra'daki Victoria and Albert Müzesi bu nedenle Osmanlı sanatı konusunda planladığı bir sergiyi ertelemek zorunda kaldı. Müze, iade yerine, eseri süresiz olarak ödünç vermeyi önerdi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri