Sarsıntıların Ardından.

Sarsıntıların Ardından.

 

Köşemizin bu bölümünde acı gerçekleri ve bu gerçeklerin bizleri hayattan nasıl kopardığını kalemimiz döndüğünce değineceğiz ama depremin nasıl olduğundan, kırık fay hatlarından vs vs söz etmeyeceğim. 

 

Biz ve birçok dünya ülkesi bu tarz depremlere yüzyıllardır maruz kalmıştır ama ülkemiz coğrafyası medeniyetlerin beşiği olarak dünya üzerinde farklı bir yere sahiptir. Bu topraklar asırlardır bir çok zenginliğe ev sahipliği yapmış ve bizden sonra da yapmaya devam edecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Farklı senaryoların yazıldığı doğru, yanlış tespitlere varıldığı, haarp sisteminden bahsedildiği ve sürekli bir kısır döngünün tam ortasındayız. 

 

Her ülke için olağan komplo teorileri bizim topraklarımızda da oldukça üretken bir açıya sahiptir.. Üzerinde yazılıp çizilen her çalışmayı senaryo adı altında bakmadan da her haliyle düşünmek en doğrusudur. 

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin bulunduğu konum gereği birçok milletin dikkatini çekmekle beraber hem yer üstü hem de yer altı zenginlikleri oldukça ilgi çekicidir. Özellikle Hatay bu konuda oldukça göz dolduran bir bölgemizdir. Durum ne olursa olsun her konuda uyanık olmak zorundayız. 

 

Deprem kaçınılmaz doğal bir afettir ama bizlerin bu afete karşı hiç bir tedbir almamış olmamız, ceplerini doldurmakla meşgul olan muthaitlerin yaptığı çürük yapılar asla doğal değildir. Japonya örneğine değinmek bile istemiyorum çünkü deprem değil çürük binalar öldürür sözünü bizlere her seferinde hatırlatan bu ülke insanları bu sözün ne kadar da doğru olduğunu her fırsatta tüm Dünyaya hatırlatır. 

 

Bizler bu örnekten ne kadar ders alıp almadığınızı bu doğal afet türü sürekli hatırlamamıza sebeptir. Tek suçlu müteahhitlerin olmadığı gibi, bu çürümüşlüğü ört bas eden merciler de en az bu yapıları yapanlar kadar suçludur. 

 

Yatay mimarinin etkin fay hatları için ne kadar gerekli olduğunu günümüz de herkes bilmekle beraber neden yüksek yapıların her geçen gün mantar gibi bittiğini de düşünmeden edemiyorum. Şehirlerin bu karmaşık yapılanması sonucu çürük yapıların her an patlamaya hazır bir bomba gibi tabut görevi görmesi umarım Halk arasında alışılagelmişlik yaratmaz. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.