reklam
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Anasayfa > TARİH > Omü'de Geneksel 9. Aşıklar Şöleni

Omü'de Geneksel 9. Aşıklar Şöleni

02.05.2012 22:59 12 14 16 18 yazdır
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencileri tarafından düzenlenen Geleneksel 9.Aşıklar Şöleni'nde Erzurum ve Kars yöresi aşıkları hünerlerini sergiledi.
Omü'de Geneksel 9. Aşıklar Şöleni

(OMÜ) öğrencileri tarafından düzenlenen Geleneksel 9. Aşıklar Şöleni'nde Erzurum ve Kars yöresi aşıkları hünerlerini sergiledi.

Samsun OMÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Halkbilimi Araştırmaları Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Geleneksel 9. Aşıklar Şöleni'nde Türkiye'nin ünlü aşıkları sahne aldı. Akademisyenler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği şölende aşıkların ilhamlarını aşktan aldıklarını belirten Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu, "Eski Türk toplumunda 'ozan' ya da 'baksı' adı verilen şairler, şölenlerde musiki eşliğinde söyledikleri şiirler ve rakslarla toplumu böylesi kutsal bir atmosfere taşımakta ve onları bu kutsal atmosfer içinde söz konusu olan zamanda eğitim irşat etmekteydiler. Değişimin Türk toplumunun tarihsel ve kültürel sürecinde en iyi gözlemlenebileceği alan hiç kuşkusuz halk şairidir. Çünkü edebiyat uzmanlarına göre halk şiiri; şiiri halktan birinin yine halk dili ile ifade etmesidir" dedi.

Şenliğe davet edilen Türkiye'nin tanınmış aşıklarından Aşık Nuri Çırağı, Aşık Cemal Divani, Aşık Mürsel Sinan, Aşık Korkmaz İkan program boyunca halk türküleri söyleyip atışma örnekleri sergiledi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri