reklam
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Anasayfa > TARİH > Müze Günü Samsunda coşkuyla kutlandı

Müze Günü Samsunda coşkuyla kutlandı

18.05.2012 15:19 12 14 16 18 yazdır
Samsun'da "18 Mayıs Müzeler Günü" dolayısıyla emekli öğretmen tarafından açılan sergide, Doğu Roma kültürüne ait kurşun mühürler ilk kez sergilendi.
Müze Günü Samsunda coşkuyla kutlandı
Samsun'da "18 Mayıs Müzeler Günü" dolayısıyla emekli öğretmen tarafından açılan sergide, Doğu Roma kültürüne ait kurşun mühürler ilk kez sergilendi.

Samsun Müze Müdürlüğü ve koleksiyoner Adnan Aci işbirliği ile 18 Mayıs Müzeler Günü ve Dünya Kültür Mirası Sözleşmesi'nin 40. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde "Adnan Aci Koleksiyonu Doğu Roma Dönemi Kurşun Mühürleri ve Kültürel Zenginlikleri ile Vezirköprü" adlı sergi açıldı. Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen serginin açılışını Samsun Vali Yardımcısı M.Taner Genç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Doğru, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal gerçekleştirdi.

Doğu Roma dönemine ait olan 23 adet kurşun mühürlerin büyük ilgi gördüğü sergide emekli öğretmen ve

koleksiyoner Adnan Aci, koleksiyonundaki 150 mühürden 23 tanesini sergilediklerini belirterek, "1997 yılından beri koleksiyonerlik yapıyorum. Müzeler Günü ve Dünya Kültür Mirası Sözleşmesi'nin 40. yılı dolayısıyla Arkeoloji Müzesi'nde Doğu Roma dönemine ait kurşun mühürler ve kültürel değerleri ile Vezirköprü adlı sergi düzenledik. Kurşun mühürler son derece ilgi alanıma giren ve bulundukları dönemle ilgili bize somut deliller veren eserlerdir. Koleksiyonumdaki Doğu Roma dönemine ait mühürler kişilerin unvan, isim, görev ve bulundukları coğrafyayla ilgili bilgi vermektedirler. Bu yıl kurşun mühürlerini Samsunlularla ilk defa tanıştırmak istedim. Çünkü kurşun mühürlerin yüzde 90'ı İstanbul ve Anadolu kökenlidir. Ama üzücü bir olay bunların yüzde 90'ı yurt dışındadır. Ait oldukları topraklarda kalmalarını istememden dolayı bu kurşun mühürleri ile ilgili koleksiyon yapmaya devam etmeyi düşünüyorum. Kurşun mühürleri Türkiye'de ilk defa sergiliyorum. Karadeniz'de tek kurşun mühür koleksiyonu yapan benim. Bu konuyla ilgili olarak da çalışmalarımı yoğunlaştırarak devam ettirmek istiyorum. Ayrıca İstanbul'da Bizans tarihçesi Vera Bulgurlu ile beraber koleksiyonu yayınlamak için çalışmalarımız var" dedi.

Vezirköprü ilçesinde Altınkaya Barajı üzerindeki Şahinkaya Kanyonu'nun da Dünya Ortak Kültürü Mirası Listesi'ne girmesi gerektiğini belirten Aci, "Bundan dolayı da bir resim sergisi düzenledik. 59 fotoğraf ile birlikte Vezirköprü'yü anlatmaya çalıştık" diye konuştu.

Samsun Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen kurşun mühürleri ve Vezirköprü resimleri 18 - 24 Mayıs 2012 tarihleri arasında ziyaretçilere açık kalacak.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri