Remzi Özçelik; Tiyatroya sahip çıkılmalıdır

KANAL S Televizyonunda canlı olarak ekranlara gelen 'Yol Haritası' programına Tiyatro Yazarı Remzi Özçelik konuk oldu.
 KANAL S Televizyonunda canlı olarak ekranlara gelen 'Yol Haritası' programına Tiyatro Yazarı Remzi Özçelik konuk oldu.
KANAL S'de Ahmet Seven’in hazırlayıp sunduğu 'Yol Haritası' programına konuk olan Tiyatro Yazarı Remzi Özçelik, Türk Tiyatrosunun dünü ve bugünü hakkında bilgi verdi.
Bugüne kadar 20'ye yakın tiyatro eseri yazan ve birçok eserinin devlet tiyatroları tarafından sahnelenen Özçelik 'Taş Bademleri' eseriyle de Atatürk’ün 100.doğum yıldönümünde ödüle layık görülmüştü.
Son günlerde Devletin tiyatrolardan elini çekmesi gerektiği yönünde yapılan açıklamalar üzerinde konuşan Özçelik Devlet bir revüzyona girmeli, ancak tiyatrolardan tamamen elini de çekmemelidir. Çünkü tiyatromuz buna hazır değildir. Buna karşı sanatçılar da kendine çeki düzen vererek sadece sanatçı olmalıdır ifadelerini kullandı. Özçelik; “Tiyatro eseri yazmak zor bir iş. Ancak oynamak ta bir o kadar zorlu iştir. Sanatçı oyuna kendini verebilmelidir. Yetişkin sanatçı önemlidir. Varolana sahip çıkılmalıdır” dedi.
Tiyatro yazarı Remzi Özçelik 1985 yılında Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 1990 yılında Kültür Bakanlığı, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcılığı ve 1993 yılında Tacikistan-Duşanbe Kültür Müşavirliği görevini yapmıştır.
Ayrıca Özçelik Töre-Devlet yayınları tarafından düzenlenen Dündar TAŞER Tiyatro Yarışmasında BÜYÜK KÖPRÜ ile mansiyon ödülü, Atatürk’ün doğumunun 100. yılı Tiyatro dalında birincilik ödülü, Türk Eedebiyatı Vakfı tarafından düzenlenen Necip Fazıl senaryo yarışmasında 'Güzellik Ölmez' ile Jüri Özel Ödülüne de sahip.
 
 

11.05.2012 11:21
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.