• Ferrero fındık

Bakan A. Çağatay Kılıç'tan karikatür açıklaması

SİYASET Haber Girişi : 05 Kasım 2014 15:35
Bakan A. Çağatay Kılıç'tan karikatür açıklaması
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Alman milletvekilleri ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Heyeti ile makamında kabul etti.
BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ'TAN ALMANYA'YA KARİKATÜR TEPKİSİ

-Bakan Çağatay Kılıç: "Fikir hürriyeti ile hiçbir alakası yoktur"

yıldız

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya'da bir eğitim kitabında yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren karikatüre tepki göstererek, "Bunun fikir hürriyeti ile, entegrasyonla hiçbir alakası yoktur" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Alman milletvekilleri ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Heyeti ile makamında kabul etti.  

Kabulde bir konuşma yapan Bakan Çağatay Kılıç, misafirlerini Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Misafirlerinin Gaziantep ve Şanlıurfa'daki mülteci kamplarını ziyaret ettiğini hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, " Son yıllarda Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı ülkemize sığınmış olan mültecilerle ilgili yapmış olduğumuz çalışmaları da Gaziantep de ve Urfa'da yerinde inceleme fırsatları buldular" dedi.

 Almanya ile sürekli iletişim halinde olduklarını ve yapılacak yeni çalışmalarla iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da artırılacağını söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, şöyle dedi:

" Parlamentoda olsun, iş dünyasında, sanat dünyasında, spor camiasında gerçekten çok farklı, karşılıklı alışverişlerimiz var. Gençlik anlamında yapacağımız çok çalışma var. Alman makamlarıyla iyi bir ivme yakalamış durumdayız. Tabi AB bağlamında Almanya'nın çok büyük bir önemi var. Bizim Brüksel'deki çalışmaları koordine edecek arkadaşlarımızın da yoğun tempo içinde çalıştıklarını biliyoruz."

"Fikir hürriyeti ile hiçbir alakası yoktur"

Almanya'nın Baden Württemberg eyaletinde, "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" adlı gazetede yayımlanan ve bir eğitim kitabında yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren karikatür hakkında da konuşan Bakan Çağatay Kılıç, tepkisini şu sözlerle ifade etti.

"Heyetin Türkiye'ye ziyareti sırasında şu anda da gündeme gelen Baden Württemberg eyaletinin bir eğitim kitabının içinde, 2011 Kasım ayında bir gazetede yayımlanan, Türkiye'yi, milletimizi ve Cumhurbaşkanımızı hiç de doğru şekilde tasvir etmeyen ve bizim de hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz bir karikatürün, bir takım eğitim kitaplarında yer almasından dolayı gündemde olan bir konu var. Tabii bununla alakalı olarak Dışişleri Bakanlığımız diplomatik girişimleri yapmış durumda. Bununla ilgili olarak da gerekli çalışmalara biz devam edeceğiz. Bu konuda herkes üstüne düşen görevi en iyi şekilde yapmalı. Hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz, hiçbir şekilde karşılıklı ilişkilerin güzelliğine ve seviyesine yakışmayacak olan bu tip davranışların olmaması gerekiyor. Biz bu konudaki duruşumuzu ve bu konuyla ilgili görüşlerimizi çok açık bir şekilde dile getirdik. Biz bunu kabul etmiyoruz ve inanıyorum ki Alman makamları da en kısa süre içerisinde bu yanlıştan döneceklerdir, bunu düzelteceklerdir. Bunun fikir hürriyeti ile, entegrasyonla hiçbir alakası yoktur. Benim şahsi görüşüm budur ve özellikle de daha dikkatli olunması gereken bazı konular üzerinde karşılıklı olarak görüş alışverişi içerisinde yolumuza devam etmemiz gerekmektedir."

"İki ülke arasında çok farklı bir kardeşlik var"

Bakan Çağatay Kılıç, iki ülke arasındaki derin dostluklara dikkati çekerken Avrupa Birliği sürecinde yapılan yoğun çalışmalara dikkat çekerek, "Bizim de bu çalışmalara vereceğimiz destekler olacak. AB Bakanımız bu konuda gerçekten yoğun bir mesai harcıyor. Biz de kendi alanımızda ve tecrübelerimizle bu alandaki çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. Türkiye kökenli Alman milletvekillerinin bu dostluğu pekiştirdiğini söyleyen Bakan Çağatay Kılıç şöyle devam etti:

"Burada temel olan şey şu: İki ülke arasındaki, Almanlar ve Türkler arasında çok farklı bir kardeşlik, birliktelik var, bir dostluk, bir geçmiş var. 50 yılı aşkındır orada yaşayan Türkiye kökenli kardeşlerimiz var. Alman toplumuna ve Alman ekonomisine ve bundan sonra da Almanya'nın geleceğine büyük katkıda bulunacağını düşündüğümüz kardeşlerimiz var. Bugün onlardan Cemile Hanım bu toprakların kültüründen, Almanya'nın göç etmiş bir ailenin üyesi olarak Alman meclisinde milletvekili olarak Almanya'yı temsil ediyor."

 Spor alanında işbirliği

Almanya ile hem spor hem de gençlik alanlarında işbirliğinin mesajını veren Bakan Çağatay Kılıç, "Hem gençlik anlamında hem spor anlamında tabi ki Almanya ile yapacağımız çok büyük iş birlikleri var. Karşılıklı olarak şu anda görüş alışverişinde olduğumuz konular var ve yakın zamanda da Almanya ile bir çalışma ziyareti yapıp oradaki bazı faaliyetler konusunda birebir sportif anlamda, gençlik anlamında birebir çalışmalar yapacağız. Önümüzdeki sene içerisinde daha birliktelik ve beraberliği sağlayacağımızı ümit ediyorum" diye konuştu.

Türkiye'ye özür borcu var

Alman Hıristiyan Demokratların Sözcüsü Oliver Wittke ise kabulde yaptığı konuşmada, Suriye sınırına yaptıkları ziyaretin ardından, orada gördükleri manzaraya hayran kaldıklarını dile getirerek, Türkiye'nin bu konuda çok titiz davrandığının altını çizdi.

"Ayrıca, son zamanlarda ilerleme duraksamış olsa da AB ile Türkiye'nin ivme kazanması gerektiğini düşünüyorum" diyen Oliver Wittke, gündemdeki karikatür hakkında ise şunları söyledi:

 "Ülkeler saygı ve hoşgörü ile birbirine yaklaşmalı. Yaşanan bu karikatür ile ilgili olaydan dolayı üzüntü duyuyorum. Bu karikatür hakkında umarım sorumlu davranırlar ve artık kitapta yer almaz.Bu eyaletin de Türkiye'ye bir özür borcu var."

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.