05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > GENEL > SİGARA İÇEN İMAMIN NAMAZ KILDIRMASI CAİZ Mİ?
SİGARA İÇEN İMAMIN  NAMAZ KILDIRMASI CAİZ Mİ?

SİGARA İÇEN İMAMIN NAMAZ KILDIRMASI CAİZ Mİ?

31.01.2019 13:23 12 14 16 18 yazdır
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş sigara ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Buna göre Ali Erbaş sigaranın bazı alimler tarafından haram olduğunun söylendiğini ifade etti.

CAMİ AVLUSUNDA SİGARA İÇİLMEYECEK


SİGARA İÇEN İMAM NAMAZ KILDIRABİLİR Mİ?


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş sigara ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Buna göre Ali Erbaş sigaranın bazı alimler tarafından haram olduğunun söylendiğini ifade etti. Sigara kullanan personeller hakkında da açıklamalarda bulundu ve sigara kullananların sınava dahi giremeyeceğini belirtti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş şöyle devam etti. Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş sigara kullanan personeller hakkında açıklamalarda bulundu ve sigara kullananların sınava dahi giremeyeceğini belirtti. Bunun yanı sıra Ali Erbaş sigaranın bazı alimler tarafından haram olduğunun söylendiğini ifade etti. Erbaş, din görevlilerince sağlığa zararlı bir maddenin kullanılmasının çok yanlış olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek. Bunu çok önemsiyorum. 

Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor."

Hac ibadetinin, müminin nefsine hakim olması noktasında bir nefis terbiyesi örneği olduğunu aktaran Erbaş, "Nefis terbiyesi için gittiğimiz Arafat'ta çadırların etrafındaki sigara izmaritlerini görünce benim yüreğime sanki bir hançer saplanıyor. Arafat'ta vakfe öncesi ya da sonrası bir Müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri