28 Ocak 2021 Perşembe
Anasayfa > SAMSUN HABER > SEVEN: KÜTÜPHANELER MİLLETLERİN HAFIZALARIDIR

SEVEN: KÜTÜPHANELER MİLLETLERİN HAFIZALARIDIR

01.04.2020 14:43 12 14 16 18 yazdır
Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven 30 Mart 05 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.
SEVEN: KÜTÜPHANELER MİLLETLERİN HAFIZALARIDIR

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven 30 Mart 05 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.


Ahmet SEVEN: "İnsanın iki doğum şekli vardır. Biri anadan, diğeri de kitaptan" 


Seven yaptığı açıklamada: “Tarih boyu Müslümanlar gittikleri ülkelere tohum eker gibi kütüphane ekmişlerdir. Tespit  ettikleri sosyal alanların içerisine Cami, Medrese, Hamam ve Kütüphane inşa etmeyi ihmal etmemişlerdir.  Kütüphanelerini inşa ederken onları adeta birer sanat şaheseri haline getirmişlerdir.  Bu onların kitaba ve okumaya verdiği kıymeti göstermektedir.  Kütüphaneciliğin ilk temelleri Müslümanlara aittir. Bizim ecdadımız adeta kitap medeniyetinin de temsilcileri olmuşlardır. Şehirlerimizin en güzel köşesinde kütüphane yer alırken, evlerimizin en güzel köşesinde de zengin kitaplıklar yer almıştır. Ecdadımız sefere giderken dahi yanlarında kitaplarını götürmeyi ihmal etmemiştir. Cemiyet içerisinde kitap okuyan ve kitaplara sahip olan kişilere daima ayrı bir hürmet gösterilmiş bu onun zenginliği olarak kabul edilmiştir. Kütüphaneler milletlerin olduğu kadar yeryüzünün de hafızalarıdır. İnsan, cemiyet veya bir milletlerin şahsiyetini kitaba bakış değerleriyle ölçebilirsiniz. Dün ile bugün arasında kültür köprüsü olarak gördüğümüz kitaplar ve kütüphanelerimiz bizim gerçek hazinelerimizdir. Kütüphanelerden hakkıyla faydalanan toplumda yalnız hapishaneler kapanmakla kalmaz,  orada hastaneler de kapanır. Yaratanımızın ilk emrinin “oku” diyerek başlaması manidardır. İnsanın iki doğum şekli vardır. Biri anadan, diğeri de kitaptan. Bu çağda kitaptan doğan insanlara ihtiyacımız vardır. Çocuklara okumayı aşılamak ve kitap sevgisi kazandırmak milli bir görevdir. Bu vesile ile Kütüphaneler Haftasını kutluyorum” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri