19 Eylül 2020 Cumartesi
Anasayfa > RÖPORTAJ > Gül: 'Hayatımda en zor dönem Köşk'tü'

Gül: 'Hayatımda en zor dönem Köşk'tü'

17.10.2014 09:56 12 14 16 18 yazdır
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevinden ayrıldıktan sonra ilk röportajını Suudi El Hayat gazetesine verdi
Gül: 'Hayatımda en zor dönem Köşk'tü'
GÜL İLK RÖPORTAJINI VERDİ
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevinden ayrıldıktan sonra ilk röportajını Suudi El Hayat gazetesine verdi

Gül, Suriye meselesinden sevdiği şehirlere, laiklikten IŞİD'e kadar birçok konuda soruları yanıtladı. Röportajı yapan Hassan Charbel "Sorulara halen diplomatik yanıt veriyorsunuz" deyince Gül "Ateşli, coşturucu konuşmalar yapmanın ne Türkiye'ye ne de Müslüman dünyasına bir yararı olduğuna inanıyorum." dedi. 
En zoru Köşk'tü 
- Hapis de yattınız muhalefette de bulundunuz, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde de yaşadınız. Hangisi daha zordu? (Gül, 12 Eylül'de bir süre tutuklu kalmıştı) 

Cumhurbaşkanlığı Köşkü en zoruydu. Herkesi temsil ediyorsunuz. Bunun farkında olursanız cumhurbaşkanlığı en zorudur. Farkında olmazsanız kolaydır. - Cumhurbaşkanlığınızın son günü ne hissettiniz? Emekli mi olacaksınız, partiye geri mi döneceksiniz? Onur ve gurur duydum, özellikle de eski dostum olan bir arkadaşıma görevi bıraktığım için. Partinin kurulmasına katkıda bulundum. Dönmem doğaldır.

İlk AK Parti hükümeti.. 
- Türkiye bu çalkantılı bölgede nasıl istikrarlı kalabildi? İki sebebi var. Birincisi halkın tercihlerine saygı duyulması. İkincisi ise ekonomik istikrar. Liderliğim altındaki ilk Ak Parti hükümeti doğru ve disiplinli ekonomik kararlar aldı. Takip eden hükümetler de bunları devam ettirdi. 'Ayırıcı özelliğim ılımlılık' - Sorulara halen diplomatik yanıt veriyorsunuz Dışişleri Bakanı olduğunuz dönemdeki gibi. Ateşli, coşturucu konuşmalar yapmanın ne Türkiye'ye ne de Müslüman dünyasına bir yararı olduğuna inanıyorum. Hem Avrupa'da hem Arap dünyasında yaşamış olmak herhalde kişiliğime de yansıdı. Baskı ve kontrol insanlar için problem yaratır toplumlarda kutuplaşmaya sebep olur. Siyasi kimliğimin ayırıcı özelliği ılımlılık. - Hiç kimsenin ölüm emrini verdiniz mi? Bu hiçbir zaman olmadı. Bu nedenle vicdanım rahat ayrıldım. Şimdi insanların içinde rahat ve güvenli dolaşabiliyorum. Başkalarının öldürülmesini emreden insanların haline bir bakın. Atatürk resmi olması doğaldır - Türkiye'de bazı çevreler laikliğin Ak Parti iktidarında tehlikede olduğunu söylüyor? Anayasayı değiştirmedik. Sadece laikliğin yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bazı hataları düzelttik. Başörtüsü gibi. - Türkiye'de Atatürk'ün fotoğrafları halen asılı? Tabii ki. Atatürk cumhuriyetin kurucusudur. Fotoğraflarının her yerde olması doğaldır.
Acı ve ıstırap çekiyorum 
- Kahire ile Ankara arasındaki gerilimi nasıl yorumluyorsunuz? Mısır'la Doğu Akdeniz'de iki elmanın yarısıyız. Her zaman Mısır'ın güçlü olmasını isterim. İki ülke arasında olan bitenlerden acı ve ıstırap çekiyorum. Sorunu çözmek ve yaraları sarmak için ben de adımlar attım, girişimlerde bulundum. 
'Suriye'de siyasi çözüm aranmalı' 
- IŞİD tehlikesine karşı bir ittifak kuruldu. Türkiye buna katılmak için ne istiyor? Buna şu anki hükümet karar verecek. Bütün sorunlar siyasi ve diplomatik olarak çözülmeli. - Yani Suriye'de siyasi biz çözüm mü aranmalı? Bunun üzerinde çalışılmalı. Silahlı gruplara karşı tabi ki mücadele verilmeli ama terör bataklığı Suriye'de siyasi bir çözüm bulunarak kurutulabilir. 
- Esad'ın kriz yönetimini nasıl buluyorsunuz? Ona defalarca mesaj gönderip 'Yarın reform için çok geç olur' dedim. Ama dinlemedi. - Suriye'deki savaşın Sünni - Alevi kavgası olduğunu düşünenler var. Şii-Sünni gerilimi tarihi bir gerçek. Nasıl Katolikler ve Protestanlar bu kadar savaştıktan sonra bunu başardı biz de başarabiliriz. 
- Bu örnek Batı'nın dini devletten ayırması sayesinde başarıya ulaştı. Bizim de bunu yapmamız lazım. Mesela ben sünniyim, ama kötü bir sünniyi doğru ve dürüst bir Şii'ye tercih etmeli miyim? Hükümetleri yönetenler parti liderleri dini kimlikleriyle kararlar vermemelidir. 
'Tek sevinen bendim' 
- Hangi tür kitapları okuyorsunuz? Orhan Pamuk okur musunuz? Tarih ve siyaset kitaplarını okurum. Klasik Rus romanlarını severim. Dostoyevski'yi severim. Orhan Pamuk'u okurum. Nobel Ödülü aldığında tek sevinen yetkili bendim çünkü kendisi muhalifti. Sonuçta Türk edebiyatını dünyaya tanıtan bir elçi. Benden farkı düşünüyor olması önemli değil. - 
Hangi şehirleri seversiniz? 
İstanbul'un özel bir anlamı var. Londra'yı seviyorum. Orada okudum ve ilk gördüğüm yabancı şehir. Prag'ın insanları duygusal olarak etkilediğini düşünürüm. Budapeşte'de Tuna Nehri'ne bakmak huzur verir. Kudüs'ün Eski Şehir kısmını seviyorum. Mekke ve Medine diğerleriyle kıyaslanamaz. 
Bir lider şeffaf olmalı 
- Siz Anadolu'nun çok muhafazakar bir bölgesinde doğdunuz. Batı'da eğitim gördünüz. Müslümanların Batı ile bir problemi olduğunu düşünüyor musunuz? Ben problem görmüyorum. Benim inancım başkalarının fikirlerini, hareketlerini ve inançlarını değiştirmemi gerektirmiyor. Dini liderler ya da siyasetçiler, eğer iyi yönetirler, doğru davranırlarsa zaten dinin emrini yerine getirmiş olurlar. Liderler için başkalarını kabul etmek çok önemlidir. Bir lider şeffaf, güvenilir olmalı, sorumluluk kabul etmeli. Bunlar bizim inancımızı en iyi anlatan özellikler. Aşırılık ve baskı dinimizde yoktur. İslam'ın demokrasiyle hiçbir problemi yok.
'Yeni mesleğini buldu' 
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, Başkan Vekili Ümit Kozan, Yönetim Kurulu Üyeleri Arif Akdoğan, Yurttaş Tümer, Hamza Şahin, Öner Şan, Kadir Kemaloğlu ve Raşit Aydoğan'dan oluşan TFMD heyeti, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Gül, siyasi hayatında ve Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisini yakından izleyen foto muhabirlerinin Türkiye'nin yakın tarihine kendisi ile birlikte tanıklık ettiğini söyledi. TFMD heyetinin kendisine hediye ettiği üzerinde adı yazan gazeteci yeleğini giydikten sonra fotoğraf makinesi ile heyet üyelerinin fotoğrafını çeken Gül, "Şimdi 'Yeni mesleğini buldu' derler" dedi. Gül, dernek üyeleri ile 'Modern çağın modası' diyerek selfie çektirdi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri